Wszystko o Zwierzętach

domowe

leśne

egzotyczne

dzikie

chronione

gospodarskie

Leśne

Zwierzęta leśne charakteryzują się bardzo ciekawymi cechami. Występują one w polskich lasach - poznaj je i ich cechy. Poznaj najpopularniejsze zwierzęta, które żyją w lasach. Władysławów to miejsce, gdzie można spotkać większość z tych zwierząt.
 

                                                                                                                                                           

 

  sarna

 

Sarny to gatunek zwierząt jeleniowatych .Samica jest nazywana kozą, samiec rogaczem, kozłem, młode zaś koźlętami Jej siedliskiem są lasy liściaste i mieszane oraz zarośla .W Europie oprócz populacji leśnej występuje populacja polna. Sarna jest zwierzęciem średniej wielkości, smukłym ciele, wysokich szczuplutkich nogach. Racice małe, ostro zakończone. Poroże samców osiąga 25-30 cm, zrzucane jest na przełomie października i listopada.

Sarny w okresie jesieni do wiosny żyją w stadach złożonych z kilku bądź kilkudziesięciu osobników prowadzonych przez doświadczoną samicę. Mogą żerować w nocy. Sarny są gatunkiem roślinożernym i żywią się m.in. trawami, ziołami, liśćmi, grzybami i owocami leśnymi. Ciąża u saren trwa prawie 10 miesięcy. Młode zaczynają pobierać pokarm roślinny w drugim tygodniu życia. Do 6 tygodnia mają po bokach tułowia po 3 rzędy białych plamek.

 

sarenka

Zając

Zając to gatunek ssaków z rodziny zającowatych .Ma długość od 35 do 75 cm, wysokość ok. 30 cm, a jego ogon, zwany omykiem, ma długość 8–10 cm .Ogon zająca jest od góry czarny, na spodzie biały. Uszy są dłuższe od głowy. Nogi nazywane są skokami, natomiast uszy słuchami. Łapy są wąskie i twarde, przystosowane do biegania po twardym terenie. Tylne nogi są znacznie dłuższe od przednich.

 

 Zajączek

 

Występuje pospolicie na terenie całej Polski. Zające są wyłącznie roślinożerne. Największym zagrożeniem dla nich jest lis. Zające szaraki nie kopią nor. Śpią w nieckach wyciśniętych podczas leżenia, które nazywa się kotlinkami .Odżywiają się zarówno w dzień jak i w nocy. Wzrok mają słaby. W normalnych warunkach nigdy nie wydaje głosu. Długość życia zająca trwa nawet 13 lat, ale z powodu drapieżników dożywają 5 roku życia. Samica w ciągu roku rodzi 3 mioty.

 

_CKO8532

Wiewiórka

Wiewiórka pospolita występuje na terenie całej Polski. Mieszka w lasach liściastych i iglastych a także w parkach i zadrzewieniach .Osiąga długość ciała 20-24 cm i ogona 17-20 cm . Jest typowym zwierzęciem nadrzewnym. Grzbiet w kolorze rudym do ciemnobrązowego, spód ciała jest biały. W zimie wszystkie wiewiórki zmieniają ubarwienie na popielate. W dziupli ma swoje zapasy, zamieszkuje gniazda ptaków lub buduje je sama.

 

pobrane

 

Jej pożywieniem są nasiona pędy, grzyby, owoce ale także owady i jaja. Długi, puszysty ogon odgrywa ważną rolę podczas skoków- stabilizuje kierunek lotu. Samica rodzi w jednym miocie od 2 do 7 młodych. Młode rodzą się ślepe, otwierają oczy dopiero po miesiącu. Dojrzewają płciowo po 10–12 miesiącach życia. Żyją na wolności około 5 lat. Wiewiórka w Polsce podlega całkowitej ochronie.

 

wiw